75 77 32 675 wew.101

SEKRETARIAT

ul. Białogórska 7

59-920 Bogatynia

75 77 32 675 wew.101

SEKRETARIAT

ul. Białogórska 7

59-920 Bogatynia

Spółdzielnia Mieszkaniowa
w Bogatyni

Historia Spółdzielni Mieszkaniowej

Spółdzielnia Mieszkaniowa w Bogatyni powstała 15 października 1981 roku – w zebraniu założycielskim uczestniczyli członkowie założyciele z ramienia Urzędu Miasta, KGM PZPR, Zgorzeleckiej Spółdzielni Mieszkaniowej oraz Wojewódzkiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Wpisu do rejestru sądowego w Jeleniej Górze dokonano dnia 28 maja 1982 roku, uzyskując z tym dniem status prawny.
Spółdzielnia powstała na bazie trzech pierwszych domów wielorodzinnych ówczesnego Inwestora Państwowego- Elektrowni “Turów” w Bogatyni – budynek przy ul. 3 Maja 20÷26, Kossaka 9 ÷ 11 oraz Kossaka 13 ÷ 23. Wymienione obiekty wybudowano na terenach zaprojektowanego dużego osiedla mieszkaniowego nazwanego w trakcie realizacji budowy “Osiedlem Matejki I” Inwestor w roku 1980 przekazał wymienione budynki nieodpłatnie, w zarząd i administrację Spółdzielni Mieszkaniowej w Zgorzelcu, a Walne Zgromadzenie tejże spółdzielni zadecydowało o podziale SM Zgorzelec i przekazaniu opisanych budynków Spółdzielni Mieszkaniowej w Bogatyni. Do lokali kierowano mieszkańców z terenów pobliskiego Zatonia, w związku z procesem wysiedlenia tych terenów, pod planowaną ówcześnie inwestycję – Budowa Elektrowni Turów”- Zatonie etap II.
Mieszkania te stanowiły pierwszy majątek Spółdzielni Mieszkaniowej w Bogatyni. Niedługo po tym, Zarząd Spółdzielni w Bogatyni opracował i podał do publicznej wiadomości wieloletni plan rozwoju polegający na dalszej realizacji spółdzielczego budownictwa mieszkaniowego i technicznego na terenie statutowej działalności w Bogatyni. Ogłoszenie kierunków rozwoju, stało się momentem zwrotnym działalności spółdzielni, ponieważ masowo zaczęli przenosić członkostwo do SM w Bogatyni członkowie spółdzielni zgorzeleckiej, zamieszkali i pracujący na terenie miasta i gminy Bogatynia. Lista członków oczekujących na własne mieszkanie był długa, a ambitne plany młodych spółdzielców nie byłyby realizowane, gdyby nie pomoc i wydatna współpraca z wiodącymi przedsiębiorstwami z terenu Bogatyni, takimi jak:
P.P. Elektrownia “Turów”, KWB “Turów” a także nie istniejącymi już dzisiaj Bogatyńskimi Zakładami Przemysłu Bawełnianego :Doltex”
Głównym budowniczym spółdzielczych inwestycji było ówczesne Bolesławieckie Przedsiębiorstwo Budowlane z Bolesławca. Z chwilą ogłoszenia upadłości Przedsiębiorstwo to zastąpiło między innymi Przedsiębiorstwo “Alpo Zielona Góra”, które realizowało inwestycję “Osiedle Matejki II”, teraz nazwane
L. Wyczółkowskiego – budynki 19 do 29. Wydatnej pomocy udzieliła Kopalnia Węgla Brunatnnego “Turów” angażując, w ramach zawartych umów ze Spółdzielnią – własny, samodzielny oddział wykonawstwa inwestycyjnego przekształcony następnie w Zakład Robót Górniczych KWB “Turów”. Inwestycyjny rozwój Spółdzielni notuje się w latach 1984-2000, gdzie oddano do użytku członków Spółdzielni największą ilość mieszkań.

Tab. 1.  Obrazująca powstanie oraz lokalizację budynków spółdzielni mieszkaniowej w Bogatyni w latach 1984-2000

[table id=1 /]
Głównym źródłem środków finansowych przeznaczonych na spółdzielcze budownictwo były kredyty mieszkaniowe (80-90%) oraz wkłady własne członków Spółdzielni (10- 20%). Głównym Bankiem obsługującym spółdzielcze inwestycje był Bank Polski PKO O/Zgorzelec. Do roku 1995 kontynuowana była na terenie zasobów spółdzielczych działalność społeczno-oświatowa na rzecz mieszkańców, a w szczególności dzieci członków spółdzielni. Nadmienić należałoby, iż Spółdzielnia od roku 1994 przechodziła poważny kryzys finansowy, spowodowany między innymi dużą inflacją oraz szerokim frontem rozpoczętych robót remontowo inwestycyjnych. Cały ten niekorzystny aspekt przyczynił się do zmian osobowych Rady Nadzorczej i Zarządu spółdzielni. Nowo powołane organy samorządowe opracowały i wdrożyły długofalowe programy naprawcze. Ważnym na owe czasy aspektem w działalności inwestycyjnej Spółdzielni był fakt wejścia Spółdzielni we współpracę gospodarczą z utworzonym w 1995 r. z Zarządem Miasta i Gminy Bogatynia Towarzystwem Budownictwa Społecznego sp. z o.o. w Bogatyni. Zawiązana Spółka mogła korzystać ze specjalnej linii kredytowej uruchomionej z inicjatywy Rządu RP dla realizacji budownictwa spółdzielczego i społecznego. W ramach aportu do działalności handlowej Spółki Spółdzielnia wniosła część swoich gruntów pod budownictwo u zbiegu ulic J. Styki i Warszawskiej w Bogatyni. W tych latach powstał tu estetyczny i nowoczesny kompleks mieszkaniowy, z częścią usługową oraz biurem TBS. Spółdzielnia korzystając z linii kredytowej uruchomionej z Krajowego Funduszu Mieszkaniowego w roku 2000 oddała do użytku budynek dwuklatkowy o 20 mieszkaniach przy ul. M.Skłodowskiej Curie 37d,e o statusie lokatorskiego prawa do lokalu. Ogółem Spółdzielnia na dzień dzisiejszy posiada majątek składający się z 24 budynków, w tym 684 lokali mieszkalnych.

Tab. 2.  Lokalizacja budynków spółdzielni mieszkaniowej w Bogatyni

[table id=2 /]
W 2007 roku znowelizowana Ustawa o spółdzielniach mieszkaniowych umożliwiła członkom Spółdzielni pr zekształcenie praw lokatorskich bądź własnościowych w prawo odrębnej własności. Skorzystało z tego gro członków Spółdzielni posiadających lokatorskie prawo do lokalu – ustawa gwarantowała przekształcenie lokalu za “przysłowiową złotówkę”, czyli bez wnoszenia uzupełnienia wkładu mieszkaniowego. W 2009 roku Spółdzielnia Mieszkaniowa w Bogatyni podjęła próbę budowy budynków przy ul. Kossaka, zapraszając pisemnie około 60 członków oczekujących do współpracy przy realizacji inwestycji. Niestety, żaden z członków oczekujących nie zgłosił chęci udziału w planowanym przedsięwzięciu, stąd plany budowy przesunięto na dalszy plan. Obecnie Spółdzielnia zajmuje się bieżącym administrowaniem posiadanych zasobów mieszkaniowych, przykładając szczególną wagę do systematycznego przeprowadzania remontów termomodernizacyjnych budynków, prowadzących do poprawy stanu technicznego instalacji wewnętrznych oraz zewnętrznej wizualizacji. Przeprowadzono elementy termomodernizacji związane z instalacjami wewnętrznymi związanymi z wymianą zaworów grzejnikowych na termostatyczne, zamontowano zawory podpionowe na c.o. oraz c.w.u. w całych zasobach oraz ocieplono międzystropia budynków. Wykonano kompleksową termomodernizację budynku przy ul. Białogórskiej 9-19 z wykorzystaniem premii termomodernizacyjnej. Wykonano przyłącze c.o. oraz uruchomiono nową wymiennikownię ciepła dla budynków przy ul. Skłodowskiej 37÷39. W 2011 roku rozpoczęto kompleksową termomodernizację budynków przy ul. I. Paderewskiego 2a÷2b i 4, planowane zakończenie prac jesień 2012 roku, również na te prace uzyskano premie termomodernizacyjną przyznawaną przez Bank Gospodarki Krajowej.

Spółdzielnia Mieszkaniowa

Masz pytanie? Napisz

[contact-form-7 id="172" title="STOPKA"]